www.samanizmus.sk


Despacho

Despacho je prekrásna ceremónia, ktorá spočíva v kolektívnom vytváraní prírodnej mandaly. Svoje korene má v Peru a Equádore. Jej zmysloje poďakovanie Matke Zemi a ostatným duchom prírody za všetko, čo denne dostávame -  formou daru - obetovaním jedla a pitia. Vytvorenie tejto prírodnej oslavy je pozvánkou pre všetkých duchov univerza, ktorým chceme vyjadrit vďaku a úctu. Zároveň, ako protislužbu môžeme Spirit požiadať o pomoc pri splnení našich túžob a prianí.

 

  Ceremónia Despacho nás udržiava v spojení s prírodou. Je aktom lásky a pokory voči univerzu. Slúži na vďakyvzdanie a zároveň na  vyjadrenie našich prosieb k univerzu. Energie, ktoré vznikajú počas ceremónie vytvárajú mosty do inej, nevšednej reality.
NIEKOĽKO ODPORÚČANÍ K RITUÁLU:

Deň pred konaním ceremónie sa odporúča dodrzať ľahký pôst (zeleninové jedlá, ovocie...), zmyslom ktorého je ukázať duchom, že nám na ceremónii a prianiach vložených do despacho skutočne záleži a sme ochotní kvôli tomu urobiť aj osobnú obetu.

Na ceremóniu, ak máte, si možete priniesť bubon alebo hrkálku, budeme spoločne otvárať rituálny priestor.

Úcastnici môžu prísť "slávnostne oblečení alebo ozdobení" , samozrejme, treba pri tom zohľadniť terén a miesto konania - lesná prístupová cesta, lesná čistinka a sedenie na zemi ... (vhodne je priniest si niečo na sedenie pod zadok).

Každý z prítomných si môže priniesť svoje vlastné obetiny, ak citi, že by práve s nimi chcel obdarovat duchov (kvety, sladkosti, akékoľvek semienka a plody ako napr. ryža, obilie, sušene ovocie, fazuľa) - všetko, čo je oheň schopný prijať a pohltiť, keďže v závere mandalu spálime. Nie je to však podmienkou, spoločné obetiny budú k dispozícii pre všetkých.

Kazdý si zároveň môže priniesť niečo na ponúknutie ostatných účastníkov (cukríky, ovocie, keksíky), keďže zmyslom rituálu je vytvorenie a využitie spoločnej, skupinovej energie, ktorá vznikne na mieste konania.

Kto má chuť a čas a vie šamansky cestovať, môže si ešte doma urobiť šamanskú cestu k problému alebo prianiu, pre ktoré chce despacho robiť. Môže sa so svojimi spojencami poradiť, čo je momentálne pre despacho najdôležitejšie, či a akú špeciálnu obetinu treba priniesť, čo vložiť do svojich prosieb a modlitieb.
 
Pre účasť na tomto rituáli nie je nutná znalosť šamanského cestovania.                                                 

Presné termíny a témy rituálov despacho nájdete v sekcii Kalendár akcií